Old Scool RuneScape – co musisz wiedzieć?

old scool runescape

Chcesz poznać ciekawą grę online w której zdobędziesz nowe umiejętności, odkryjesz niesamowite przygody czy odkryć nowe krany? Sprawdź Old School Runescape – bowiem w tym wpisie dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz o ej grze.

Słowem wstępu...

Opublikowana w 2001 roku przez firmę Jagex gra online w świecie fantasy moment najwyższej popularności ma już z za sobą. Niestety nigdy nie doczekała się polskiej wersji językowej – zatem pomocna będzie jego choć podstawowa umiejętność. Przez kolejne lata działania serwerów nowe funkcjonalności gry i coraz silniejsze obciążenie graficzne po stronie użytkownika sprawiły, iż po setkach tysięcy graczy widocznych online dawniej, pozostali jedynie nieliczni. Aczkolwiek ten tytuł stanowczo zasługuje zapoznanie z kilku ciekawych względów które niebawem poznasz. Nie tak dawno bowiem, powstała mobilna wersja gry (dostępna na iOs i android), która nawiązuje do pierwszych – najpopularniejszych wersji.  STRONA gry

-> Wolisz nie online, nadal w tematach fantasy? Znasz już Overlord? <- 

Wystarczy stworzyć konto (mail + hasło), wybrać nazwę dla postaci oraz jej wygląd (personalizacja dotyczy koloru i kształtu włosów, ubioru oraz brody (u mężczyzn)) i rozpoczynamy krótki lecz konieczny tutorial który objaśnia zasady gry. 

Postać oraz jej przygody opierają się na zdobytych umiejętnościach, gdyś wykonanie niektórych akcji czy podróż w konkretne miejsca może być niemożliwa lub grozić utratą całego obecnego (noszonego) wyposażenia. Poniżej screen z banku w Varrocku (tego na zachód) tuż obok giełdy.

Najważniejsze informcje

Każda akcja taka jak ścięcie drzewa, odpalenie ogniska, złowienie ryby, zaatakowanie przeciwnika czy przetopienie wydobytej rudy nagradza gracza od kilku do kilkunastu punktów doświadczenia – które z kolei umożliwiają kolejne akcje takie jak ścinanie innych rodzajów drzew, tworzenie potężniejszych run, czy wybywanie lepszych minerałów. Rozwój niektórych z umiejętności uzależniony jest od ukończenia konkretnej przygody lub podróży do określonej lokalizacji.

-> Raczej coś w klimacie tropików? Sprawdź różnice Trocpico! <-

W grze (dokładniej mieście o nazwie Varrock znajdującej się na północ od pierwszej lokalizacji którą poznajemy Lumbridge) mamy dostęp do giełdy w której możliwy jest handel pomiędzy dowolnymi użytkownikami, wystarczy wybrać przedmiot oraz akceptowalną dla nas cenę zakup lub sprzedaży i poczekać 🙂 Jak na prawdziwym rynku działa tu zasada popytu i podaży i zdarzy się otrzymać przedmiot w niższej lub wyższej cenie niż poprzednio przez nas oczekiwanej. Są również przedmioty których na owej giełdzie sprzedać się nie da (gdy konto jest zbyt młode, lub przedmiot jest ‚specjalny” np książka dodająca punkty xp). 

Z nutą rywalizacji

Gracze na różnych poziomach mogą ze sobą rywalizować, a nawet podejmować walki – ale jedynie w określonych strefach – które są specjalnie oznaczone. Przed wycieczką w nieznane i niebezpieczne tereny nie zapomnij o prowiancie i potrzebnym zaopatrzeniu ponieważ to co ma na sobie wasza postać ma znaczenie – różne nakrycia głowy, płaszcze czy zbroje mają określone statystyki i obniżoną odporność na konkretny rodzaj ataku. Pamiętaj o tym gdy będziesz będziesz wypracowywać sobie swoją strategię gry.

Powyżej możecie zauważyć screen z gry – widoczne w prawym dolnym rogu ikonki to konkretne umiejętności wraz z ich poziomem (level). Część z nich jest jaśniejsza – mniej widoczna, ponieważ dostępna jest jednie dla „Member’sów”. Kim oni są dowiesz się z następnego bloku tekstu, ponieważ teraz opiszę każdą z umiejętności pokrótce

Umiejętności w old school RuneScape

Widoczny powyżej panel w dolnym lewym rogu odpowiada za rodzaj ataku (zależnie od ubranej broni). Zatem dla ataku (Attack), siły (Strenght) i obrony (Defence) przyrost punktów zależy od wybranego stylu walki

Łucznictwo (Ranged) czyli korzystanie z łuku i strzał lub kuszy i bełtów. Wraz ze wzrostem poziomu można korzystać z coraz lepszych materiałów (drewna i rud). Strzały lub bełty do ponownego użytku należny samodzielnie podnieść.

Modlitwa (Prayer) zdobywanie punktów odbywa się za pomocą zakopywania rożnych kości. Kolejne poziomy odblokowują kolejne błogosławieństwa do wykorzystania np w czasie walki

Magia (Magic) czyli wszelkie rzucane czary czy teleporty. Czary wykorzystują runy (które można tworzyć), 

Tworzenie run (Runecrafting) dostępne jest dopiero po ukończeniu questa Rune Mysteries który rozpoczyna się rozmową z Duke Horacio W Lubridge Catsle

Zdrowie (Health) – inaczej punty życia, zdobywane podczas walki.

Tworzenie (Crafting) to między innymi szycie, przędzenie czy lepienie z gliny (którą trzeba wydobyć lub kupić). Lepienie, przędzenie czy wypalanie możliwe jest tylko w określonych miejscach. 

Wydobywanie (Mining) to wykopywanie składników brązu, gliny czy poźniej nawet żelaza, węgla oraz lepszych surowców pozwala na rzadkie znalezienie jakiegoś z kryształów które można później oszlifować

Kowalstwo (Smithng) to przetapianie wydobytych rud w sztabki czy tworzenie młotem na kowadle z nich wszelakich przedmiotów jak siekiery, hełmy, tarcze, czy groty do strzał.

Wędkarstwo (Fishing) i ogólnie łowienie ryb, od małych sieci, po większe, wędki i klatki a nawet harpuny podczas kolejnych poziomów wymagają podróży po cyfrowym świecie bowiem dostępne jest tylko w określonych miejscach

Gotowanie (Cooking) pozwala na tworzenie jedzenia jak ciasta, pieczenie, jajecznice czy zupy. Każdą złowioną rybę czy zabite zwierze które wyrzuca mięso można upiec lub ugotować sprawiając że zjedzenie odnowi punkty życia. 

Rozpalanie ognia (Firemaking) opiera się na przedmiocie tinderbox która umożliwia podpalenie kłód które posiadasz w wyposażeniu w zależności od posiadanego poziomu

 Drwal (Woodcutting) czyli ścinanie drzew, wyższe poziomy umożliwiają ścinanie innych drzew jak i używanie lepszych narzędzi.

 Konstrukcja (Construction) pozwala na zbdowanie swojego domu, poszczególnych pomieszczeń i przedmiotów dzięki odpowiednim komponentom. Dom jest dostępny w jednej z kilku lokalizacji za portalem.

 Zwinność (Agility) czyli możliwość korzystania z różnych „ścieżek na skróty”. Przykładowo przejść przez kłodę, po linie lub pod przeszkodą.  

 Zielarstwo (Herblore) jest odpowiedzialne nie tylko za zbiór i rozpoznanie różnych ziół ale i przygotowanie z nich napojów i mikstur

 Złodziejstwo (Thieving) czyli drobne kradzieże kieszonkowe od strażników, po kradzieże ze stoisk i sklepów. 

Tworzenie strzał (Fletching) pozwala tworzyć strzały, bełty i łuki z różnych drzew i stopów

Zabójca potworów (Slayer) to zdobycie określonych „celów'(potworów lub postaci) na określonym poziomie

Polowanie (Hunting) czyli próba złapania różnych zwierząt z różnych biomów tego świata, od pułapek na ptaki, po duże i niebezpieczne bestie.

Rolnictwo (Farming) czyli uprawa roślin (ziół, owoców i warzyw, a także innych) w określonych miejscach na mapie. 

 

 

 

 

 

 

W nie mobilnej wersji gry jest więcej umiejętności – ale na potrzeby wpisu o aplikacji zostały pominięte.

Pay to play

Jak każda z gier które są dostępne za darmo online, Old School Runescape oferuje ekstra płatne konto wersji premium zwane Member, która odblokowuje większą ilość przygód (Quest), umiejętności (skill) znacznie większy obszar mapy oraz szereg innych przywilejów, jak większa ilość miejsca w banku, więcej minigier jak wojny gildii, sposobu na zarobek czy możliwość zbudowania domu.

Jest jednak możliwość konta premium bez wydawania prawdziwych pieniędzy kupując od innych graczy lub na giełdzie (grand exchange) przedmiot o nazwie Old school bond widocznego na screenie poniżej. Coins to monety wirtualna waluta – obok dla porównania ceny run (3.12.2018) potrzebnych w magii.

 

To co mam robić?

Podróżuj, zbieraj, poznawaj, ucz się i handluj. Pamiętaj o broni, obserwuj ilość punktów życia i nie daj się zabić. Bezpieczne przedmioty będą jedynie w banku – zatem jeśli nie chcesz czegoś stracić podczas następnego spaceru zwyczajnie schowaj to do banku, na czas obecności na giełdzie (Grad Exchange) bowiem tylko tam można wystawiać oferty (w bankach można jedynie odebrać jeśli jakaś się zakończyła). 

Gra oferuje całą masę przygód w tym polowanie na smoki, alternatywą wersję Romea i Julii czy Hamleta. Twoje decyzje mają wpływ na ostateczny wynik zdarzeń – aczkolwiek nagroda za ukończenie przygody (questa) zazwyczaj pozostaje bez zmian. 

Poniżej na fioletowo oznaczono miejsce pojawienia się na świecie oraz odnowienie postaci po jej śmierci, natomiast niebieskim okręgiem została oznaczona wyżej opisywana giełda, gdzie można wystawić ofertę sprzedaży lub kupna konkretnych przedmiotów.

W sieci dostępnych jest masa materiałów zarówno na temat najszybszego nabicia jak najwyższego poziomu opisanych powyżej umiejętności, sposobów na szybki zarobek lub kolejnych akcji podczas wykonywania przygód. Jeśli masz problem – lub chcesz o tym poczytać – daj znać w komentarzu a z pewnością zapiszę je sobie jako propozycje przyszłych postów. 

Dostępnych jest sporo serwerów z numerami od 300 do 525 dostępnymi do gry – niektóre wyłącznie dla Memberów, niektóre z określonym poziomem total (czyli zsumowane wszystkie wyżej opisane) inne skupione na określonych mini grach czy wydarzeniach. 

Poniżej jeszcze trochę nazw cen i przedmiotów jakie możecie natrafić w grze

 

Znasz Old schol Runescape? Lubisz? Polecasz? Jak najbardziej lubisz spędzać czas? Czy udało Cis ię wbić w którejś z umiejętności mistrzowski poziom 99 który odblokowuje pelerynę i gest z danej umiejętności. Pochwal się w komentarzu – a być może zagraj ze mną 😀  

-> Sprawdź inne gry mobilne klikając tutaj <-

 

– Kajgam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: