Modelina – wszystko czego potrzebujesz by tworzyć!

Modelina to utwardzalna masa plastyczna, która przed obróbką przypomina plastelinę. Istnieje wiele odmian modeliny, które są utwardzalne pod wspływem temperatury, światła, lub powietrza. Najczęściej stosuje się modelinę termoutwardzalną. Glinka polimerowa (polymer clay) jest pochodną polichlorku winylu czyli PVC.

Modelina

Masa termoutwardzalna jest z jednej strony zabawką, z której dzieci mogą samodzielnie wykonywać figurki, a z drugiej jest materiałem stosowanym przez zawodowych plastyków do produkcji rzeźby użytkowej i biżuterii.

Kilka rad na start

 1. Aby modelina była plastyczna, trzeba ją rozgrzać w dłoniach przez ugniatanie.
 2. Warto przed rozpoczęciem pracy umyć i delikatnie nakremować dłonie (by nie przykleiły się do niej żadne włoski czy paproszki, tłusty krem ułatwi modelowanie) 😉
 3. Polewę możesz uzyskać poprzez zmieszanie fimo liquidu z suchą pasteli lub modeliną 😉
 4. Wkładając foremkę z modeliną w środku na chwilę do zamrażarki sprawi że wzór nie uszkodzi się przy wyjmowaniu.
 5. Jeśli jakiś narzędzi (noże, igły, szczoteczki) użyłaś do modeliny to nie powinnaś używać ich do innych celów, modelina to w końcu chemia i powinnaś unikać jej kontaktu z jedzeniem, czy środkami higieny.
 6. Koniecznie umyj ręce po zakończeniu lepienia.

Czego możesz potrzebować:

 • Modelina – masa termoutwardzalna, do wyboru do koloru.
  * FIMO – Najbardziej popularną marką modeliny jest FIMO. Sprzedają oni modelinę w 3 rodzajach classic (twardsza, dla osób zajmujących się rękodziełem), soft (miękka, dobra na początek lub dla młodszych), effect (metaliczne, brokat, świecące). Fimo kosztuje od 8,50-14zł za kostkę (57g). Najtaniej są na allegro.
  Astra – Tańsza, lepi się do rąk, w kilku kolorowych zestawach, Z doświadczenia tylko biały po wypieczeniu zmienia kolor (robi się bardziej żółty). Do wyboru mamy: cztery rodzaje 6 kolorowych zestawów (podstawowy, fluorescencyjny, cukierniczy, z brokatem)  lub zestaw 12 kolorowy (kupiłam, można zobaczyć w zeszłorocznym poście zakupy).
  CERNIT – dostępnych jest 70 kolorów, pokatalogowanych na 5 serii: Nuber one (porcelana w 34 kolorach), glamour (12 perłowych i 6 metalicznych), translucent (półprzeźroczyste w 6 kolorach), neon light (6 kolorów fluorescencyjnych), nature (6 kolorów dających efekty ziemi i kamienia) (7-9zł za kostkę 56g)
  PREMO (Sculpey) – podobna do cernit (8-9zł  56g)
 • Fimo liquid – lub inny sposób na polewę, niektórzy używają lakierów do paznokci (odradzam), farby akrylowej,  klejów (np. magik), kremów czy silikonu. O różnicach przeczytacie na blogu Be Artful.
 • Suche pastele – do cieniowania, polew, posypek – dekoracji 😉
 • Narzędzia – igła, agrafka, szczoteczka, wałek, nożyki, słomki, wykałaczki i różne różnie po zakańczane przydasie
 •  Foremki – najczęściej z silikonu, czasem z plastiku lub metalu (wykrawaczki) (dostępne w sklepach online np najpopularniejszym sklepik-dla-was, jak i wszelkiego rodzaju grupach sprzedażowych handmadowych na przykład na Modeliniarki.
 • Półfabrykaty – drut lub druciki zakończone kółeczkami do wbijania (lub wkręcania) w prace przed wypieczeniem 😉 plus podstawowe: bigle, ogniwka, kółeczka, krawatki – wszystko czym chciałybyście wykończyć swoje cudo, nie zaszkodzą zatem i łańcuszki, sztyfty
 • Klej – kropelka lub klej dwuskładnikowy do przyklejenia np sztyftów (z doświadczenia wiem że kropelka się kruszy)
 • Tłuszcz – krem czy oliwka, pomogą w tworzeniu, lub uratują starą i krusząca się modelinę (po wodzie mogą zostać grudki), odrobina na dłonie i wyrabiamy 😉
 • Zręczność – w końcu wszystko musimy zrobić własnymi rączkami.

Krok 1 – Co stworzysz?

Modelina daje nieograniczone możliwości tworzenia – ponieważ to ty wybierasz formę, kolor i sposób na detale. Podglądając prace starszych koleżanek, zastanawiałaś się, jak tworzą tak ładne rzeczy? Poza talentem, na pewne formy są pewne sposoby 😉

Pozwól się kreatywnie zainspirować i podejmij modelinowe wyzwanie już dziś 😉 Stwórz idealne i niepowtarzalne dodatki dla bliskich i samej siebie 😉

Krok 2 – Przygotuj miejsce pracy 🙂

Modelina nie tylko potrzebuje trochę miejsca, ale i trochę porządku. Jeśli użyłaś oliwki lub kremu do pracy, to istnieje szansa, że zaraz oliwka oznaczy swoje strefy wpływów. Przygotuj gazetę, lub szkło, w ostateczności kawałek czystego blatu. Przygotuj potrzebne narzędzia, i miejsce na gotowe wyroby.

Zawsze modelinę trzeba wyrobić, czyli wymiętosić tak długo, aż będzie plastyczna niczym plastelina.

Lepimy, kombinujemy, skończyłyśmy! i co?

Krok 3 – Robi się gorrąco!

Termoutwardzalna, czyli utwardza się pod wpływem ciepła. W zależności od marki modeliny różnie pieczemy swoje wyroby. Tego momentu nie można pominąć, a nieodpowiedni czas lub temperatura może wpłynąć na końcowy kolor.

 • FIMO: Umieszczamy ulepiony przedmiot na folii aluminiowej lub szklanej płytce na 20-30 min, w temperaturze 110*C. Produkt jest utwardzony po schłodzeniu do temperatury pokojowej.
 • Astra: Utwardzać w piekarniku w temperaturze 100-140*C w ciągu 10-15 min. Gotowe modele posmarowane olejem roślinnym nabierają żywszych barw.
 • Sculpey: (PREMO): Piec w 130*C przez 30 min na każde 6mm grubości masy
 • Cernit: Piec w 110-130*C około 30 min.

Pogadane? No to czas to zobaczyć 😉

Tutoriale

Jedzenie
RoślinyKrystały

Inne


Inspiracje

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: