Sutasz DIY – stwórz arcydzieło za każdym razem!

Sutasz

Sutasz to rodzaj sznurka tkanego z jedwabiu lub mieszanki jedwabiu i wełny, a dzisiaj najczęściej z wiskozy (lub wiskozy i acetatu). Pochodzi od francuskiej nazwy „soutache” oznaczającej splot, warkocz. Niegdyś sutaszem ozdabiano mundury wojskowe czy tez stroje ludowe.

Sutasz jest techniką zarówno drogą memu sercu, jak i portfelowi. Długotrwała i mozolna praca, daje naprawdę niesamowite efekty i niezrównane ceny. Licencja poetika – tutaj swoje miejsce znajdą i drobne koraliki (np. TOHO) i ciut większe (np. superduo) a nawet szklane, perły, kaboszony czy z kamienie naturalne.

Kilka rad na start

 1. Sznurek do sutasz ma dwie strony, zawsze staramy się, aby wszystkie sznurki były w tą samą, a igłę z nawleczoną nitką przeszywany zawsze przez środek.
 2. Długość sznurka zależy od wzoru, dla nie zbyt dużych wystarczy około 15-20cm.
 3. Nie naciągaj nitki zbyt mocno (zwłaszcza nylonowej) i uważaj na nadmiar kleju.

Czego możesz potrzebować:

 • Sznurki sutasz – (2,5, 3, 5mm – sznurki najlepiej wszytskie w 1 rozmiarze) im więcej pasujących do siebie kolorów tym lepiej, zazwyczaj naraz używane są 3-4 sznurki, ich długość zależy od wybranego projektu. Zawsze ucinamy kawałek więcej – max 5cm, aby móc spokojnie zakończyć robótkę
 • Igły – małe i krótkie do szycia, ewentualnie długie i cienkie do doszywania koralików. Nie zaszkodzi kilka sztuk więcej, bo lubią się gubić i łamać
 •  Nić – Najczęściej używane są nitki żyłkowe, są bardzo wytrzymałe, bardzo się plączą, i nie należy ich zbyt mocno zaciągać, jedwabne są bardzo delikatne, można również użyć nici bawełnianej
 • Koraliczki ( te większe) – kamienie szlachetne, minerały, kamee, szklane. Najwygodniejsze są płaskie z otworem, kamee najlepiej jest przykleić
 • Filc – a właściwie jego arkusz, który schowa tą mniej reprezentatywną część robótki. Można również wykorzystać grubszy arkusz filcu na początku do przyszycia pierwszego koralika (1,5mm zapasu filcu z każdej strony) i sznurków). Podklejamy go na koniec (dokładne wycinanie warto zostawić na czas w którym klej wyschnie)
 • Koraliki (te mniejsze) – im więcej rozmiarów i kolorów tym lepiej 😉 Można je wszyć między sznurki lub obszyć z zewnątrz.
 • Półfabrykaty – podstawowe: bigle, ogniwka, kółeczka, krawatki – wszystko czym chciałybyście wykończyć swoje cudo
 • Klej – koniecznie taki który po wyschnięciu staje się przeźroczysty np. magik. Dla własnej wygody można poszukać szybciej schnącego zamiennika. Uważamy na nadmiar kleju! (filc będzie sztywny i będzie wyglądał źle)
 • Nożyczki – do wycięcia naszego wyszytego cuda z arkusza filcu. Dobrze sprawdzają się nożyczki do paznokci (są małe i ostre). Wycinamy po zaschnięciu kleju!
 • Cierpliwość – nie ukrywajmy, ta technika wymaga czasu.

Impregnat do sutasz nie jest konieczny w tworzeniu. (tani też nie jest)

Co stworzysz?

Pierwszą i jedną z ważniejszych decyzji jest forma którą będziesz tworzyć. Na początek polecam wisiorki, pierścionki i broszki, ponieważ możemy puścić wodzę fantazji i po prostu tworzyć. Kolczyki są trudniejsze, wykonanie dwóch (identycznych) zawieszek wymaga nie tylko więcej czasu ale i wprawy. Bransoletki ze sznurków sutasz odradzam, ponieważ szybko będą się mechacić i filcować, przez co z każdym założeniem będą wyglądały na bardziej brudne i znoszone. Ale oczywiście, jest to wyłącznie moje zdanie.

Kiedy już podjęliśmy decyzję co do formy, pora zastanowić się nad treścią. Na początek najlepsze są nie za duże płaskie koraliki z dziurką. Obszycie ich sznurkami w preferowanym kolorze nie powinno sprawić większego problemu. Koraliki tylu kulki – mogą odstawać, ale oczywiście najważniejszy jest wasz zamierzony efekt końcowy. Kredki w dłoń i projektujemy.

Jak?

Materiały

Obszywanie kamyka

Prosty wisiorek lub broszka

Bransoletka

Kolczyki

Inspiracje

Wśród artystek tworzących w technice sutasz wszystkie oczka wpatrzone są z uznaniem w Dori. Poniżej możecie zobaczyć kilka z jej prac 😉
Inną postacią którą podziwiam w świecie sutaszu jest JP Soutache – Justyna Pietrzyk. Sporo jej prac możecie zobaczyć na przykład tutaj (klik).
Sutasz największą przychylność ze strony konsumentów znalazł jako dodatek ślubny. W końcu to jeden z tych momentów w którym cena nie gra roli 😉 Tutaj oczywiście najczęstszym wyborem są szkiełka swarovskiego i dużo białego sznurka. Album z przykładami (na modelkach) znajdziecie na przykład tutaj (klik) a tutaj (klik) link do strony ze zdjęciami poniżej (i nie tylko).

A Twoim zdaniem jaka jest najlepsza okazja oraz motyw do sutaszowania? Podziel się opinią w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: